Baskı Tekniklerinde İlk 4 Önemli Baskı

ANA SAYFA BLOG Baskı Tekniklerinde İlk 4 Önemli BaskıBaskı Tekniklerinde İlk 4 Önemli Baskı

Teknolojinin ilerlemesi üzerine materyal gereksinimi artış göstermeye başladı. Matbaacılıkta baskı teknikleri de gün ve gün gelişti. Tek tip baskı tipinden farklı çeşitlerde baskı yapılan dönemlerdeyiz. Baskı çeşitleri baskının çeşidine, kalitesine, hızına ve maliyetine göre değişkenlik gösteriyor.

Günümüzde ki baskı çeşitleri ile profesyonel anlamda matbacılık yapan bünyemiz kaliteli işler çıkarıyor. Gelin birlikte kaç çeşit baskı tekniği var göz atalım.

  1. Dijital Baskı

Digital baskı günümüzde sık kullanılan baskı türü arasında yer alıyor. Bilgisayar ortamında hazırlanmış olan tasarımları, digital ortama aktarılması ve baskı işine denilir. Kartvizit başta gelmek üzere, bilbord, broşür, ilan gibi ürünler örnek gösterilir. Digital baskıda sayı adeti arttıkça maliyette düşer.

Bilgisayar yazıcısına benzeyen sistem sınırsız boyutlarda baskı yapar. Oldukça ekonomik bir baskı türüdür. Reklam ve promosyon ürünleri için digital baskı tekniği kullanılır.

  1. Ofset Baskı

Genelde taş baskı tekniğine benzetilir. Ofset baskı gazete, dergi, kitap baskılarında kullanılır. Anlamı İngilizcenin off ve set kelimesinin birleşiminden gelerek ofset baskı olarak söylenmeye başlar. Baskı işlemi sırasında bir metal kullanılır ve bu metalin üzerine mürekkep aktarılır. Baskıda hata oluşmaması için ise su ile mürekkep bir birine karışmamalı.

  1. Serigrafi Baskı

Serigrafi baskı elek baskı olarak da anılır. Bu baskı türü genelde kumaş ve ipek üzerine yapılan baskı çeşididir. Bu baskı türünde kalıp ve eleklere ihtiyaç duyulur. Metal veya ahşap bir çerçevenin içerisine gerilen kumaşa baskı sistemi uygulanır. Serigrafi baskı seri şekilde de sık kullanılan tekniktir. Aynı zamanda mukavva ve cam yüzeylere de bu teknikle yapılan baskılar başarı ile sonuçlanır.

  1. Tifdruk Baskı

Çukur baskı olarak da tanımlanan tifdruk baskı sık kullanılan baskı çeşitleri arasında yer alır. Basılacak olan metal bir yüzeye işlenerek gerçekleşir. Ofset baskıya da benzetilen tifdruk baskının farkı kullanılan mürekkebin buharlaşması ile alakalıdır. Banknotlarda ve duvar kağıtlarında bu sistem tercih edilir.

 


Ürünlerimiz Ve Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın!

whatsapp